Kodeks Karny Skarbowy
pytania zgodne z Uchwałą Komisji z 26.04.2021 r.Uzyskaj dostęp do kursu w cenie: 75 zł
Agenda
Podczas tego wykładu omówione zostały wszystkie pytania otwarte z wykazu pytań opublikowane w załączniku do uchwały Nr 16/VI/2021 Państwowej Komisji Egzaminacyjnej do Spraw Doradztwa Podatkowego z dnia 26 kwietnia 2021 r. w sprawie wykazu pytań i zadań egzaminacyjnych do egzaminu na doradcę podatkowego z zakresu kodeksu karnego skarbowego (łącznie: 39 pytań).
Stan prawny: 01.06.2021 r.
Lista pytań
Rozwiń pełną listę omawianych pytań
- Pojęcie przestępstwa skarbowego i wykroczenia skarbowego na gruncie Kodeksu karnego skarbowego.
- Pojęcie umyślności i nieumyślności czynu na gruncie Kodeksu karnego skarbowego.
- Kiedy na gruncie Kodeksu karnego skarbowego sąd może odstąpić od wymierzenia kary?
- Okoliczności skutkujące nadzwyczajnym obostrzeniem kary na gruncie Kodeksu karnego skarbowego.
- Okoliczności skutkujące nadzwyczajnym złagodzeniem kary.
- Proszę omówić organy postępowania przygotowawczego w sprawach o przestępstwa skarbowe i wykroczenia skarbowe, z uwzględnieniem podziału przyjętego w Kodeksie karnym skarbowym.
- Okoliczności wyłączające przestępność czynu w postępowaniu karnym skarbowym.
- Kary i środki karne za przestępstwa skarbowe w postępowaniu karnym skarbowym.
- Proszę omówić system kar i środków karnych za wykroczenia skarbowe w postępowaniu karnym skarbowym, z uwzględnieniem ich wymiaru.
- Proszę omówić zasady i konsekwencje „czynnego żalu” określone w art. 16 kodeksu karnego skarbowego.
- Proszę omówić konsekwencje karnoskarbowe złożenia korekty.
- Podatnik podatku od wartości dodanej, niezidentyfikowany dla potrzeb transakcji wewnątrzwspólnotowych dokonał nabycia wewnątrzwspólnotowego. Nie złożył informacji podsumowującej. Urząd skarbowy chce w związku z tym nałożyć na niego karę grzywny w drodze mandatu karnego. Czy słusznie? Odpowiadając proszę omówić pojęcie blankietowości przepisów prawa karnego skarbowego.
- Podatnik złożył deklarację VAT-7, w której podał dane niezgodne z rzeczywistością. Następnie złożył korektę tej deklaracji, podając dane zgodne ze stanem faktycznym i wpłacił (wraz z odsetkami) brakujące należności podatkowe. Urząd skarbowy chce teraz wszcząć postępowanie karne skarbowe przeciwko temu podatnikowi. Czy słusznie? Odpowiadając, proszę scharakteryzować znaczenie „klauzuli niekaralności”.
- Podatnik złożył wniosek o zwrot nadwyżki podatku od towarów i usług. Organ podatkowy pomyłkowo dokonał zwrotu w wysokości większej niż należna (wnioskowana i wynikająca z deklaracji). Podatnik nie zgłosił tego faktu urzędowi skarbowemu. Fakt ten wyszedł na jaw w późniejszym okresie i wówczas podatnik oddał różnicę nienależnie mu wypłaconą. Podatnikowi zarzucono jednocześnie popełnienie przestępstwa z art. 76 Kks. Czy słusznie?
- Przedstaw znaczenie znamienia „utrudniania wykonania czynności służbowej”, o którym stanowi art. 83 Kks. W jakich sytuacjach utrudnianie może stanowić wykroczenie skarbowe, a kiedy jest przestępstwem skarbowym?
- Podatnik otrzymał dotację (dofinansowanie) na zakup środków trwałych i wyposażenia w uruchamianej działalności gospodarczej. Część z tych środków przeznaczył jednak na prywatne cele. Czy może za to odpowiadać karnie? Jeśli tak, to na jakiej podstawie?
- Pojęcie przestępstwa (wykroczenia) przemytu celnego i charakterystyka jego znamion. Co decyduje o łagodniejszej kwalifikacji tego zachowania jako typu uprzywilejowanego, bądź wykroczenia?
- Problematyka karalności zachowań związanych z przewozem wartości dewizowych lub krajowych środków płatniczych przez granicę państwową.
- Jakie zachowania związane z organizacją gier i zakładów wzajemnych podlegają karze na podstawie przepisów Kodeksu karnego skarbowego?
- Omów pojęcie stron w sprawach o przestępstwa skarbowe i wykroczenia skarbowe. Wskaż ich prawa i obowiązki.
- Omów postępowanie w stosunku do nieobecnych.
- Po zakończeniu postępowania podatkowego przez organ pierwszej instancji podatnik otrzymał wezwanie na przesłuchanie w charakterze podejrzanego. Finansowy organ postępowania przygotowawczego poinformował podatnika, iż ciąży na nim zarzut popełnienia wykroczenia skarbowego, zapoznał go z treścią zarzutu, a następnie rozpoczął przesłuchanie. Czy finansowy organ postępowania przygotowawczego przed przystąpieniem do takich czynności powinien wydać postanowienie o przedstawieniu zarzutów?
- Podstawy nałożenia kary grzywny w drodze mandatu karnego w sprawach o wykroczenia skarbowe.
- Podatnik został ukarany mandatem karnym. Po przeanalizowaniu całości sprawy jest przekonany, iż został ukarany niesłusznie. Czy na gruncie Kodeksu karnego skarbowego istnieją podstawy do uchylenia mandatu?
- Proszę omówić przesłanki dobrowolnego poddania się odpowiedzialności na gruncie Kodeksu karnego skarbowego.
- Proszę omówić postępowanie w sprawie dobrowolnego poddania się odpowiedzialności w związku z popełnionym przez sprawcę przestępstwem skarbowym.
- Proszę omówić przesłanki przedawnienia karalności przestępstwa skarbowego.
- Proszę omówić przesłanki przedawnienia karalności wykroczenia skarbowego.
- Proszę omówić przesłanki popełnienia czynu polegającego na uchylaniu się od opodatkowania i nie ujawnieniu podstawy opodatkowania określonego w art. 54 Kodeksu karnego skarbowego.
- Proszę omówić przesłanki popełnienia czynu „firmanctwa” określonego w art. 55 Kodeksu karnego skarbowego.
- Proszę omówić przesłanki popełnienia czynu „oszustwa podatkowego” określonego w art. 56 kodeksu karnego skarbowego
- Zabezpieczenie majątkowe jako środek przymusu procesowego na gruncie Kodeksu karnego skarbowego.
- Przeciwko podatnikowi toczy się postępowanie o przestępstwo skarbowe. Finansowy organ postępowania przygotowawczego poinformował podejrzanego, który przyznał się i ujawnił okoliczności popełnienia zarzucanego mu czynu zabronionego, o możliwości zamieszczenia w akcie oskarżenia wniosku o wydanie wyroku skazującego bez przeprowadzenia rozprawy i orzeczenia uzgodnionej z oskarżonym kary z zastosowaniem nadzwyczajnego jej złagodzenia. Czy taki tryb postępowania jest możliwy?
- Podatnika oskarżono o popełnienie przestępstwa skarbowego. Oskarżony ukrył się po wniesieniu do sądu aktu oskarżenia. Czy postępowanie może toczyć się podczas jego nieobecności?
- Przesłanki postępowania odwoławczego w postępowaniu karnym skarbowym.
- Proszę omówić wpływ „dobrowolnego poddania się odpowiedzialności” na postępowanie sądowoadministracyjne dotyczące okresu rozliczenia objętego tym zezwoleniem.
- Czy przestępstwa skarbowe można popełnić tylko umyślnie?
- Kto i w jakiej formie udziela zezwolenia na dobrowolne poddanie się odpowiedzialności?
- Po jakim czasie ulega zatarcie skazania w trybie zezwolenia na dobrowolne poddanie się odpowiedzialności?
Prowadzący

Stanisław Gordziałkowski
Doradca podatkowy
Szkolenie zawiera
- Dostęp do ponad 1,5 godzinnego nagrania na 60 dni
- Materiały do nauki w formie prezentacji (plik pdf do pobrania i wydrukowania)
Demo
Obejrzyj omówienie przykładowego pytania.
Cena
75 zł

Aby uzyskać dostęp do kursu skorzystaj z poniższego formularza zakupu i szybkich płatności. Dostęp do kursu uzyskasz automatycznie natychmiast po zaksięgowaniu płatności.
Jeśli masz już wykupiony dostęp skorzystaj z opcji "Zaloguj się" i wprowadź swój adres e-mail podany w trakcie zakupu.
Zaloguj się
lub
Wykup
Sprawdź
Wykup
Anuluj
Pakiet - kurs on-line na doradcę podatkowego - 2499 zł
Moduł - Kodeks Karny Skarbowy - 75 zł
Anuluj