Egzamin na doradcę podatkowego składa się z części pisemnej i ustnej. Warunkiem przystąpienia do części ustnej jest zdanie części pisemnej. Część pisemna egzaminu jest „ważna” przez okres 1 roku. W tym czasie, kandydat może podchodzić nawet kilkukrotnie do części ustnej.
Część pisemna egzaminu składa się ze 100 pytań testowych oraz 1 zadania (kazusu). Zarówno pytania testowe jak zadania są publikowane na stronie Ministerstwa Finansów.
Za każdą prawidłową odpowiedź na pytanie testowe przyznawane są 2 punkty. Za błędną odpowiedź odejmowany jest 1 punkt; brak odpowiedzi to brak punktów. Do zdania części testowej wymagane jest uzyskanie 160 punktów. Zadanie oceniane jest w skali 0-20 punktów. Do zdania tej części egzaminu konieczne jest uzyskanie 10 punktów.
Część testowa egzaminu trwa 100 minut; na rozwiązanie zadania jest 180 minut.
Część ustna egzaminu polega na udzieleniu odpowiedzi na 10 pytań otwartych. Odpowiedź na każde pytanie oceniana jest w skali od 0 do 6 punktów. Do zdania tej części egzaminu należy zdobyć 42 punkty.
Statystyki wskazują, że część ustna egzaminu sprawia kandydatom o wiele więcej trudności niż część pisemna. Pomimo że wszystkie pytania otwarte są publikowane i dostępne na stronie Ministerstwa Finansów (obecnie jest to 878 pytań), do zdania tej części egzaminu należy wykazać się przekrojową wiedzą z zakresu podatków, rachunkowości, ewidencji podatkowej, prawa celnego i dewizowego oraz kodeksu karnego skarbowego
O planowanych zmianach w zasadach egzaminacyjnych w kolejnym wpisie